| Brand | MSI |
|---|---|
| Manufacturer | MSI, MICRO-STAR INTERNATIONAL CO., LTDNo.88, East Qianjin Road Kunshan City Jiangsu China |
| Series | Modern 15 |
| Colour | Classic Black |
| Form Factor | Laptop |
| Item Height | 47.2 Centimeters |
| Item Width | 30.9 Centimeters |
| Standing screen display size | 38 Centimetres |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixel |
| Product Dimensions | 7.9 x 30.9 x 47.2 cm; 1.7 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core i5 |
| Processor Speed | 1.3 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 16 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Voltage | 9.5 Volts |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Average Battery Life (in hours) | 42 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 39.3 Watt Hours |
| Number of Lithium Ion Cells | 3 |
| Included Components | User Guide, Laptop, Power Adapter |
| Manufacturer | MSI |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 1 kg 700 g |
19 people are viewing this right now

Extra Deals Available
*T&C Apply

Extra Deals Available
Warranty & Goodies Offer
- 1 year Warranty
EMI/Finance Offer
- Upto 18 months No Cost Emi on Selected Credit Card and Pre Approved Debit Cards
Bundle Offers
- Get a Backpack @999/-
Freebies
- Get a Free Wireless Mouse of Worth 499/-
Combo Offer
- Get a Keyboard @599/-
Warranty Details
MSI 1 Year On-Site Warranty
Covered in Warranty
Not Covered in Warranty
MSI
MSI is a Taiwanese multinational information technology corporation. It designs, develops and provides computer hardware, related products and services, including laptops, desktops, motherboards, graphics cards, All-in-One PCs, servers, industrial computers, PC peripherals, car infotainment products, etc.
MSI Service Centre
https://in.msi.com/page/service-location-new
Hurry Up! Only Few Left in Stock!
24 - 48hrs
In Stock
1089882
msi
Modern 15 B12MO-1007IN
![MSI MODERN 15 B12MO-1007IN [CI5-1235U 12TH GEN/16GB/512GB SSD/WIN11 HOME/15.6 INCH/INTEGRATED GRAPHICS /1 YEAR(S)/BLACK]](http://vishalperipherals.com/cdn/shop/files/71NTyYb-JhL._SX679_5b64777d-8f3b-4f70-870e-a6863a42bdd1.jpg?v=1752062342&width=1445)
![MSI MODERN 15 B12MO-1007IN [CI5-1235U 12TH GEN/16GB/512GB SSD/WIN11 HOME/15.6 INCH/INTEGRATED GRAPHICS /1 YEAR(S)/BLACK]](http://vishalperipherals.com/cdn/shop/files/510SvQMCsfL._SX679_e29ee26a-20a2-4956-9a6d-2b1b8a8df81e.jpg?v=1745834130&width=1445)
![MSI MODERN 15 B12MO-1007IN [CI5-1235U 12TH GEN/16GB/512GB SSD/WIN11 HOME/15.6 INCH/INTEGRATED GRAPHICS /1 YEAR(S)/BLACK]](http://vishalperipherals.com/cdn/shop/files/MSI-Certificate_d0c79f67-8c2a-4552-b480-ab3ddf64a29d.jpg?v=1745834130&width=1445)
![MSI MODERN 15 B12MO-1007IN [CI5-1235U 12TH GEN/16GB/512GB SSD/WIN11 HOME/15.6 INCH/INTEGRATED GRAPHICS /1 YEAR(S)/BLACK]](http://vishalperipherals.com/cdn/shop/files/51vLDATT9AL._SX679.jpg?v=1745834130&width=1445)







