| Brand | MSI |
|---|---|
| Series | Modern 14 |
| Colour | Urban Silver |
| Standing screen display size | 36 Centimetres |
| Package Dimensions | 42.9 x 28.4 x 7.9 cm; 1.4 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Processor Count | 1 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Chipset Brand | AMD |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 39.3 Watt Hours |
| Number of Lithium Ion Cells | 3 |
| Included Components | User Guide, Laptop, Power Adapter |
| Manufacturer | MSI |
| Item Weight | 1 kg 400 g |
23 people are viewing this right now

Extra Deals Available
*T&C Apply

Extra Deals Available
Warranty & Goodies Offer
- 1 year Warranty
EMI/Finance Offer
- Upto 18 months No Cost Emi on Selected Credit Card and Pre Approved Debit Cards
Bundle Offers
- Get a Backpack @999/-
Freebies
- Get a Free Wireless Mouse of Worth 499/-
Combo Offer
- Get a Keyboard @599/-
Warranty Details
MSI 1 Year On-Site Warranty
Covered in Warranty
Not Covered in Warranty
MSI
MSI is a Taiwanese multinational information technology corporation. It designs, develops and provides computer hardware, related products and services, including laptops, desktops, motherboards, graphics cards, All-in-One PCs, servers, industrial computers, PC peripherals, car infotainment products, etc.
MSI Service Centre
https://in.msi.com/page/service-location-new
Hurry Up! Only Few Left in Stock!
24 - 48hrs
In Stock
9S7-14JK11-284
msi
Modern 14 C7M-284IN




