| Brand | MSI |
|---|---|
| Manufacturer | MSI, Micro-Star International Co., Ltd. No. 88 East Qianjin Road, Kunshan City, Jiangsu, China |
| Series | Modern 15 B12MO-613IN |
| Colour | Classic Black |
| Form Factor | Laptop |
| Item Height | 46.8 Centimeters |
| Item Width | 7.8 Centimeters |
| Standing screen display size | 40 Centimetres |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixel |
| Product Dimensions | 46.8 x 7.8 x 46.8 cm; 1.7 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Speed | 4.4 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Hard Drive Size | 512 MB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | PCIE x 4 |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Wattage | 39 Watt Hours |
| Rear Webcam Resolution | 0.92 MP |
| Power Source | Battery Powered |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 39 Watt Hours |
| Number of Lithium Ion Cells | 3 |
| Included Components | Laptop, Power Adapter |
| Manufacturer | MSI |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 1 kg 700 g |
24 people are viewing this right now

Extra Deals Available
*T&C Apply

Extra Deals Available
Warranty & Goodies Offer
- 1 year Warranty
EMI/Finance Offer
- Upto 18 months No Cost Emi on Selected Credit Card and Pre Approved Debit Cards
Bundle Offers
- Get a Backpack @999/-
Freebies
- Get a Free Wireless Mouse of Worth 499/-
Combo Offer
- Get a Keyboard @599/-
Warranty Details
MSI 1 Year On-Site Warranty
Covered in Warranty
Not Covered in Warranty
MSI
MSI is a Taiwanese multinational information technology corporation. It designs, develops and provides computer hardware, related products and services, including laptops, desktops, motherboards, graphics cards, All-in-One PCs, servers, industrial computers, PC peripherals, car infotainment products, etc.
MSI Service Centre
https://in.msi.com/page/service-location-new
Hurry Up! Only Few Left in Stock!
24 - 48hrs
In Stock
1090343
msi
Modern 15 B12MO-613IN
![MSI MODERN 15 B12MO-613IN [CI3-1215U 12TH GEN/8GB/512GB SSD/WIN11 HOME/15.6 INCH/INTEGRATED GRAPHICS /1 YEAR(S)/SILVER]](http://vishalperipherals.com/cdn/shop/files/613l2kLVCRL._SL1500_e8c7eb67-e92b-4f55-853c-0ccb5a9ea530.jpg?v=1754980587&width=1445)
![MSI MODERN 15 B12MO-613IN [CI3-1215U 12TH GEN/8GB/512GB SSD/WIN11 HOME/15.6 INCH/INTEGRATED GRAPHICS /1 YEAR(S)/SILVER]](http://vishalperipherals.com/cdn/shop/files/614BojM6TaL._SX679_f1f54736-0deb-4c7b-8cbe-6347989a3936.jpg?v=1754980587&width=1445)
![MSI MODERN 15 B12MO-613IN [CI3-1215U 12TH GEN/8GB/512GB SSD/WIN11 HOME/15.6 INCH/INTEGRATED GRAPHICS /1 YEAR(S)/SILVER]](http://vishalperipherals.com/cdn/shop/files/MSI-Certificate_3f3be684-b6dd-4321-a66d-44954ee251e7.jpg?v=1754980587&width=1445)
![MSI MODERN 15 B12MO-613IN [CI3-1215U 12TH GEN/8GB/512GB SSD/WIN11 HOME/15.6 INCH/INTEGRATED GRAPHICS /1 YEAR(S)/SILVER]](http://vishalperipherals.com/cdn/shop/files/51nhsuFjoHL._SX679_762b207f-846b-4c22-b94a-c85a85c3aaa0.jpg?v=1754980587&width=1445)







