| Brand | MSI |
|---|---|
| Manufacturer | MSI, MICRO-STAR INTERNATIONAL CO., LTDNo.88, East Qianjin Road Kunshan City Jiangsu China |
| Series | Modern 15 |
| Colour | Classic Black |
| Form Factor | Laptop |
| Item Height | 46.7 Centimeters |
| Item Width | 30.5 Centimeters |
| Standing screen display size | 40 Centimetres |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Product Dimensions | 7.9 x 30.5 x 46.7 cm; 2.88 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core i3 |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Processor Count | 1 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Headphones |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Number of Lithium Ion Cells | 3 |
| Included Components | Laptop |
| Manufacturer | MSI |
| Item Weight | 2 kg 880 g |
17 people are viewing this right now

Extra Deals Available
*T&C Apply

Extra Deals Available
Warranty & Goodies Offer
- 1 year Warranty
EMI/Finance Offer
- Upto 18 months No Cost Emi on Selected Credit Card and Pre Approved Debit Cards
Bundle Offers
- Get a Backpack @999/-
Freebies
- Get a Free Wireless Mouse of Worth 499/-
Combo Offer
- Get a Keyboard @599/-
Warranty Details
MSI 1 Year On-Site Warranty
Covered in Warranty
Not Covered in Warranty
MSI
MSI is a Taiwanese multinational information technology corporation. It designs, develops and provides computer hardware, related products and services, including laptops, desktops, motherboards, graphics cards, All-in-One PCs, servers, industrial computers, PC peripherals, car infotainment products, etc.
MSI Service Centre
https://in.msi.com/page/service-location-new
Hurry Up! Only Few Left in Stock!
24 - 48hrs
In Stock
1091783
msi
Modern 15 B13M-883IN
![MSI MODERN 15 B13M-883IN 9S7-15H112-883 [CI3-1315U 13TH GEN/8GB/512GB SSD/WIN11 HOME/15.6 INCH/INTEGRATED GRAPHICS /1 YEAR(S)/BLACK]](http://vishalperipherals.com/cdn/shop/files/71TPr7nHiIL._SL1500_b6b1650e-9c4a-42cc-b7cc-62f242821956.jpg?v=1754980511&width=1445)
![MSI MODERN 15 B13M-883IN 9S7-15H112-883 [CI3-1315U 13TH GEN/8GB/512GB SSD/WIN11 HOME/15.6 INCH/INTEGRATED GRAPHICS /1 YEAR(S)/BLACK]](http://vishalperipherals.com/cdn/shop/files/MSI-Certificate_55f7f68f-4fa9-4a7a-a7a6-37d23c54dbb1.jpg?v=1757310126&width=1445)
![MSI MODERN 15 B13M-883IN 9S7-15H112-883 [CI3-1315U 13TH GEN/8GB/512GB SSD/WIN11 HOME/15.6 INCH/INTEGRATED GRAPHICS /1 YEAR(S)/BLACK]](http://vishalperipherals.com/cdn/shop/files/81MdJDFdMLL._SL1500_aa21c1af-ba5e-47b4-8271-8ca296e89f87.jpg?v=1757310126&width=1445)
![MSI MODERN 15 B13M-883IN 9S7-15H112-883 [CI3-1315U 13TH GEN/8GB/512GB SSD/WIN11 HOME/15.6 INCH/INTEGRATED GRAPHICS /1 YEAR(S)/BLACK]](http://vishalperipherals.com/cdn/shop/files/71OGK61phbL._SL1500_8f6f8619-ebc0-4534-863f-96995e5aee42.jpg?v=1754980512&width=1445)
![MSI MODERN 15 B13M-883IN 9S7-15H112-883 [CI3-1315U 13TH GEN/8GB/512GB SSD/WIN11 HOME/15.6 INCH/INTEGRATED GRAPHICS /1 YEAR(S)/BLACK]](http://vishalperipherals.com/cdn/shop/files/719vT_fDcEL._SL1500_d768bea5-e97f-4c25-92f6-7e1440cf8d12.jpg?v=1754980512&width=1445)




