15 people are viewing this right now
Hurry Up! Only Few Left in Stock!
24 - 48hrs
In Stock
A2WI-1257IN
msi
A2WI-1257IN
15 people are viewing this right now
Hurry Up! Only Few Left in Stock!
24 - 48hrs
In Stock
A2WI-1257IN
msi
A2WI-1257IN
Intel Core Ultra 9 290HX Plus with Intel AI Boost (NPU) 24 cores (8 P-cores + 16 E-cores), 2.1 GHz Max Boost 5.5 GHz,32GB (16GBx2) DDR5-6400, 2TB NVMe PCIe Gen5x4 SSD, NVIDIA GeForce RTX 5080 GPU – 24GB GDDR7 powers advanced AI with 1334 AI TOPS Upto 2287 MHz Boost Clock 175W Maximum Graphics, 18” UHD+ (3840×2400), MiniLED, 120Hz, 100% DCI-P3, IPS-Level panel, Per-Key RGB Gaming Keyboard by SteelSeries, Windows 11 Home.
Specifications:
| Weight | 3.6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 40.4 × 30.75 × 3.2 cm |
| Brand | MSI |
| Processor | Intel Core Ultra 9 processor 290HX Plus-24 Cores |
| RAM Size | 32GB DDR5 (16GB x 2) |
| SSD Storage | 2TB NVMe Gen5 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5080-16GB |
| Screen Size | 18” UHD+ (3840×2400), MiniLED, 120Hz |
| Keyboard | Per-Key RGB Keyboard by SteelSeries |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Camera | IR FHD Type (30fps@1080p) |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Battery | 4-Cell 99 Battery (Whr) |
| Network Port | Yes |
| USB Ports | 2x Thunderbolt™ 5 (DisplayPort™/ Power Delivery 3.1) / 3x Type-A USB3.2 Gen2 |
| HDMI Port | 1x HDMI™ 2.1 (8K @ 60Hz / 4K @ 120Hz) |
| Bluetooth | Yes |
| Thermal | Cooler Boost 5 (2 Fans + 7 Pipes) |
All orders are processed within 1-3 business days. Orders are not shipped or delivered on weekends or holidays. If we are experiencing a high volume of orders, shipments may be delayed by a few days. Please allow additional days in transit for delivery. If there will be a significant delay in shipment of your order, we will contact you via email or telephone.
Shipping charges for your order will be calculated and displayed at checkout. Delivery delays can occasionally occur.
You will receive a Shipment Confirmation email once your order has shipped containing your tracking number(s). The tracking number will be active within 24 hours.
Vishal Peripherals is liable for any products damaged or lost during shipping. If you received your order damaged, please take the video of unboxing and share through mail at support1@vishalperipherals.com.
Wishlist is empty.