| Brand | MSI |
|---|---|
| Manufacturer | MSI, MICRO-STAR INTERNATIONAL CO., LTDNo.88, East Qianjin Road Kunshan City Jiangsu China |
| Series | Stealth 16 AI Studio |
| Colour | Star Blue |
| Form Factor | Laptop |
| Item Height | 50 Centimeters |
| Item Width | 36.2 Centimeters |
| Standing screen display size | 41 Centimetres |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 pixel |
| Product Dimensions | 15.7 x 36.2 x 50 cm; 1.9 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | Limited |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i9 |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 96 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 8 GB |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Voltage | 230 Volts |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 99.9 Watt Hours |
| Number of Lithium Ion Cells | 4 |
| Included Components | Laptop, Power Adapter, MSI Laptop Bag |
| Manufacturer | MSI |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 1 kg 900 g |
16 people are viewing this right now

Extra Deals Available
*T&C Apply

Extra Deals Available
Warranty & Goodies Offer
- 2 Years Warranty
EMI/Finance Offer
- Upto 18 months No Cost Emi on Selected Credit Card and Pre Approved Debit Cards
Bundle Offers
- Get a Backpack @999/-
Freebies
- Get a Free Wireless Mouse of Worth 499/-
Combo Offer
- Get a Keyboard @599/-
Warranty Details
MSI 2 Years On-Site Warranty
Covered in Warranty
Not Covered in Warranty
MSI
MSI is a Taiwanese multinational information technology corporation. It designs, develops and provides computer hardware, related products and services, including laptops, desktops, motherboards, graphics cards, All-in-One PCs, servers, industrial computers, PC peripherals, car infotainment products, etc.
MSI Service Centre
https://in.msi.com/page/service-location-new
Hurry Up! Only Few Left in Stock!
24 - 48hrs
In Stock
9S7-15F412-057
msi
Stealth 16 AI Studio A1VGG-057IN









