15 people are viewing this right now
Hurry Up! Only Few Left in Stock!
24 - 48hrs
In Stock
9S7-159K21-095
msi
Summit A16 AI+ A3HMTG-095IN
15 people are viewing this right now
Hurry Up! Only Few Left in Stock!
24 - 48hrs
In Stock
9S7-159K21-095
msi
Summit A16 AI+ A3HMTG-095IN
| Warranty | |
| Warranty Summary | 2 Year On-Site Warranty |
| Type of Warranty | 2 Year On-Site Warranty |
| Warranty Service Type | On-Site |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage, Burn, Liquid Spill |
| Domestic Warranty | 2 Year |
| Warranty | 2 |
| Processor And Memory Features | |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Name | Ryzen AI 9 10 Core |
| SSD | Yes |
| SSD Capacity | 1 TB |
| RAM | 32 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Processor Variant | 365 |
| Clock Speed | Base frequency 2 GHz upto Max Turbo Frequency 5 GHz |
| RAM Frequency | 7500 MHz |
| Graphic Processor | NVIDIA GeForce RTX AMD |
| Number of Cores | 10 |
| Storage Type | SSD |
| Operating System | Windows 11 |
| In The Box | |
| Sales Package | Laptop, Charger & User Guide,MSI Pen & MSI laptop bag |
| General | |
| Brand | MSI |
| Model Number | Summit A16 AI+ A3HMTG-095IN |
| Part Number | 9S7-159K21-095 |
| Model Name | Summit A16 AI+ A3HMTG |
| Series | Summit A16 AI+ |
| Color | Ink Black |
| Type | 2 in 1 Laptop |
| Suitable For | Everyday Use, Performance, Entertainment |
| Power Supply | 100W PD Adaptor |
| Battery Cell | 4- cell |
| MS Office Provided | Yes |
| Is Fragile | No |
| Is Tablet | Yes |
| Display And Audio Features | |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Size | 40.64 cm (16 Inch) |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 Pixel |
| Screen Type | 16:10 QHD+, 165hz Touchscreen, 100% DCIP3, IPS-Level panel, Support MSI Pen 2 |
| Speakers | 2x 2W Speaker |
| Internal Mic | Yes |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Screen Resolution Type | QHD+ |
| Dimensions | |
| Dimensions | 358 x 258.55 x 17.35 mm |
| Weight | 2.1 Kg |
| Additional Features | |
| Disk Drive | Not Available |
| Web Camera | IR FHD type (30fps@1080p) with HDR, 3D Noise Reduction+ (3DNR+) |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Security Chip | Discrete Trusted Platform Module(dTPM) 2.0 |
| Keyboard | Single Backlit Keyboard (White) with Copilot Key |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Included Software | Microsoft Office Home & Student 2021 |
| Laptop Bag | Yes |
| Operating System | |
| OS Architecture | 64 bit |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Supported Operating System | Windows, Linux |
| Port And Slot Features | |
| Mic In | Yes |
| VGA Port | No |
| USB Port | 1 x Type-A USB3.2 Gen2, 2 x Type-C (USB4 / DisplayPort/ Power Delivery 3.0/ Thunderbolt 4 compatible) |
| HDMI Port | 1x HDMI 2.1 (8K @ 60Hz / 4K @ 120Hz) |
| Hardware Interface | PCIe |
| Connectivity Features | |
| Wireless LAN | 802.11 be Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | v5.4 |
All orders are processed within 1-3 business days. Orders are not shipped or delivered on weekends or holidays. If we are experiencing a high volume of orders, shipments may be delayed by a few days. Please allow additional days in transit for delivery. If there will be a significant delay in shipment of your order, we will contact you via email or telephone.
Shipping charges for your order will be calculated and displayed at checkout. Delivery delays can occasionally occur.
You will receive a Shipment Confirmation email once your order has shipped containing your tracking number(s). The tracking number will be active within 24 hours.
Vishal Peripherals is liable for any products damaged or lost during shipping. If you received your order damaged, please take the video of unboxing and share through mail at support1@vishalperipherals.com.
Wishlist is empty.