| Brand | MSI |
|---|---|
| Manufacturer | MSI, MICRO-STAR INTERNATIONAL CO., LTDNo.88, East Qianjin Road Kunshan City Jiangsu China |
| Series | Sword 16 HX |
| Colour | Cosmos Gray |
| Form Factor | Laptop |
| Item Height | 49.2 Centimeters |
| Item Width | 32.3 Centimeters |
| Standing screen display size | 41 Centimetres |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 pixel |
| Product Dimensions | 13.9 x 32.3 x 49.2 cm; 2.3 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 1.5 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 16 |
| Memory Technology | DDR5 |
| Maximum Memory Supported | 96 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 6 GB |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Average Battery Life (in hours) | 6 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Number of Lithium Ion Cells | 4 |
| Included Components | Laptop, Power Adapter, Battery, MSI Laptop Bag |
| Manufacturer | MSI |
| Item Weight | 2 kg 300 g |
17 people are viewing this right now

Extra Deals Available
*T&C Apply

Extra Deals Available
Warranty & Goodies Offer
- 2 Years Warranty
EMI/Finance Offer
- Upto 18 months No Cost Emi on Selected Credit Card and Pre Approved Debit Cards
Bundle Offers
- Get a Backpack @999/-
Freebies
- Get a Free Wireless Mouse of Worth 499/-
Combo Offer
- Get a Keyboard @599/-
Warranty Details
MSI 2 Years On-Site Warranty
Covered in Warranty
Not Covered in Warranty
MSI
MSI is a Taiwanese multinational information technology corporation. It designs, develops and provides computer hardware, related products and services, including laptops, desktops, motherboards, graphics cards, All-in-One PCs, servers, industrial computers, PC peripherals, car infotainment products, etc.
MSI Service Centre
https://in.msi.com/page/service-location-new
Hurry Up! Only Few Left in Stock!
24 - 48hrs
In Stock
1090314
msi
Sword 16 HX B14VEKG-210IN
![MSI SWORD 16 HX B14VEKG-210IN [CI7-14700HX 14TH GEN/16GB/1TB SSD/WIN11 HOME/16.0 INCH/6GB-RTX4050 GRAPHICS /2 YEAR(S)/GREY]](http://vishalperipherals.com/cdn/shop/files/71pmsQ2NTcL._SL1500_da8be57e-fe9e-47fa-9009-99b097d8a353.jpg?v=1754980553&width=1445)
![MSI SWORD 16 HX B14VEKG-210IN [CI7-14700HX 14TH GEN/16GB/1TB SSD/WIN11 HOME/16.0 INCH/6GB-RTX4050 GRAPHICS /2 YEAR(S)/GREY]](http://vishalperipherals.com/cdn/shop/files/61ph35T1kBL._SX679_4555dfb7-25c9-4044-8556-474ff117a661.jpg?v=1754980553&width=1445)
![MSI SWORD 16 HX B14VEKG-210IN [CI7-14700HX 14TH GEN/16GB/1TB SSD/WIN11 HOME/16.0 INCH/6GB-RTX4050 GRAPHICS /2 YEAR(S)/GREY]](http://vishalperipherals.com/cdn/shop/files/MSI-Certificate_3e2854f7-f86a-4971-814d-194d25712c63.jpg?v=1754980553&width=1445)
![MSI SWORD 16 HX B14VEKG-210IN [CI7-14700HX 14TH GEN/16GB/1TB SSD/WIN11 HOME/16.0 INCH/6GB-RTX4050 GRAPHICS /2 YEAR(S)/GREY]](http://vishalperipherals.com/cdn/shop/files/81YlKA5OHwL._SX679_5d824d4e-c6c0-4dd3-8cc2-45cb486823f8.jpg?v=1754980553&width=1445)






