| Brand | MSI |
|---|---|
| Manufacturer | MSI, MICRO-STAR INTERNATIONAL CO., LTDNo.88, East Qianjin Road Kunshan City Jiangsu China |
| Series | Thin 15 |
| Colour | Cosmos Gray |
| Form Factor | Laptop |
| Item Height | 46.6 Centimeters |
| Item Width | 32.2 Centimeters |
| Standing screen display size | 40 Centimetres |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixel |
| Product Dimensions | 8.4 x 32.2 x 46.6 cm; 3.29 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 4.4 |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 16 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Headphones |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 6 GB |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Voltage | 11.1 Volts |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 52.4 Watt Hours |
| Number of Lithium Ion Cells | 3 |
| Included Components | Laptop |
| Manufacturer | MSI |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 3 kg 290 g |
14 people are viewing this right now

Extra Deals Available
*T&C Apply

Extra Deals Available
Warranty & Goodies Offer
- 2 Years Warranty
EMI/Finance Offer
- Upto 18 months No Cost Emi on Selected Credit Card and Pre Approved Debit Cards
Bundle Offers
- Get a Backpack @999/-
Freebies
- Get a Free Wireless Mouse of Worth 499/-
Combo Offer
- Get a Keyboard @599/-
Warranty Details
MSI 2 Years On-Site Warranty
Covered in Warranty
Not Covered in Warranty
MSI
MSI is a Taiwanese multinational information technology corporation. It designs, develops and provides computer hardware, related products and services, including laptops, desktops, motherboards, graphics cards, All-in-One PCs, servers, industrial computers, PC peripherals, car infotainment products, etc.
MSI Service Centre
https://in.msi.com/page/service-location-new
Hurry Up! Only Few Left in Stock!
24 - 48hrs
In Stock
1090354
msi
Thin 15 B12VE-1689IN
![MSI THIN 15 B12VE-1689IN [CI5-12450H 12TH GEN/16GB/512GB SSD/WIN11 HOME/15.6 INCH/6GB-RTX4050 GRAPHICS /2 YEAR(S)/GREY]](http://vishalperipherals.com/cdn/shop/files/msi-thin-15-b12ve-16.webp?v=1745833939&width=1445)
![MSI THIN 15 B12VE-1689IN [CI5-12450H 12TH GEN/16GB/512GB SSD/WIN11 HOME/15.6 INCH/6GB-RTX4050 GRAPHICS /2 YEAR(S)/GREY]](http://vishalperipherals.com/cdn/shop/files/msi-thin-15-b12ve-16_3af1528d-bf93-4ff7-8d91-608c75e0d442.webp?v=1745833939&width=1445)
![MSI THIN 15 B12VE-1689IN [CI5-12450H 12TH GEN/16GB/512GB SSD/WIN11 HOME/15.6 INCH/6GB-RTX4050 GRAPHICS /2 YEAR(S)/GREY]](http://vishalperipherals.com/cdn/shop/files/MSI-Certificate_599e83cd-f84f-41e4-8636-ad3d33786492.jpg?v=1745833939&width=1445)
![MSI THIN 15 B12VE-1689IN [CI5-12450H 12TH GEN/16GB/512GB SSD/WIN11 HOME/15.6 INCH/6GB-RTX4050 GRAPHICS /2 YEAR(S)/GREY]](http://vishalperipherals.com/cdn/shop/files/71GQw8rzMaL._SX679_cc55ff41-4470-4307-b51f-38df5d596418.jpg?v=1752062236&width=1445)
![MSI THIN 15 B12VE-1689IN [CI5-12450H 12TH GEN/16GB/512GB SSD/WIN11 HOME/15.6 INCH/6GB-RTX4050 GRAPHICS /2 YEAR(S)/GREY]](http://vishalperipherals.com/cdn/shop/files/711P2xZrlyL._SX679_b55bde67-43d2-49bf-afab-05f773601402.jpg?v=1752062236&width=1445)


