17 people are viewing this right now
Hurry Up! Only Few Left in Stock!
24 - 48hrs
In Stock
A2XWIG-442IN
msi
A2XWIG-442IN
17 people are viewing this right now
Hurry Up! Only Few Left in Stock!
24 - 48hrs
In Stock
A2XWIG-442IN
msi
A2XWIG-442IN
Specifications:
| CPU | Intel Core Ultra 9 processor 275HX with Intel AI Boost (NPU) 24 cores (8 P-cores + 16 E-cores), 24 threads, 36MB L3 cache, Max Turbo Frequency 5.4 GHz |
| Operating Systems | Windows 11 Home |
| Display | 16" QHD+(2560x1600), 240Hz Refresh Rate, IPS-Level, 100% DCI-P3(Typical) |
| Chipset | Intel HM870 |
| Discrete Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5080 Laptop GPU |
| Video Memory | 16GB GDDR7 |
| Memory | 8GB*2 DDR5 |
| Memory Slot and Max Capacity | Up to DDR5-6400, 2 Slots, Max 96GB |
| Storage | 1TB*1 NVMe SSD PCIe Gen4 |
| Storage Slot | 1x M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen4), 1x M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen5) Compatible |
| Keyboard | 24-Zone RGB Gaming Keyboard with Copilot Key |
| Touchpad | Silky Smooth Touchpad |
| WebCam | IR FHD type (30fps@1080p) with HDR & 3D Noise Reduction+ (3DNR+) |
| Audio | 2x 2W Audio Speaker Nahimic 3 Audio Enhancer Hi-Res Audio Ready Array Microphone |
| Audio Port | 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack |
| USB Ports | 2x Type-A USB3.2 Gen2 2x Thunderbolt™ 5 (DisplayPort™/ Power Delivery 3.1) |
| Video Ports | 1x HDMI™ 2.1 (8K @ 60Hz / 4K @ 120Hz) |
| LAN | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi/ Bluetooth | Intel Killer Wi-Fi 7 BE1750, Bluetooth v5.4 |
| Adapter | 330W Adaptor |
| Battery | 4-Cell 90 Whrs |
| Chassis Color | Cosmos Gray |
| Warranty | 2 years limited warranty |
All orders are processed within 1-3 business days. Orders are not shipped or delivered on weekends or holidays. If we are experiencing a high volume of orders, shipments may be delayed by a few days. Please allow additional days in transit for delivery. If there will be a significant delay in shipment of your order, we will contact you via email or telephone.
Shipping charges for your order will be calculated and displayed at checkout. Delivery delays can occasionally occur.
You will receive a Shipment Confirmation email once your order has shipped containing your tracking number(s). The tracking number will be active within 24 hours.
Vishal Peripherals is liable for any products damaged or lost during shipping. If you received your order damaged, please take the video of unboxing and share through mail at support1@vishalperipherals.com.
Wishlist is empty.