| Brand | MSI |
|---|---|
| Manufacturer | MSI, MICRO-STAR INTERNATIONAL CO., LTDNo.88, East Qianjin Road Kunshan City Jiangsu China |
| Series | Vector GP68HX |
| Colour | Cosmos Gray |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 41 Centimetres |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 pixel |
| Package Dimensions | 59.6 x 38.7 x 10.8 cm; 2.67 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 1.5 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 16 |
| Memory Technology | DDR5 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 8 GB |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Voltage | 13 Volts |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Number of Lithium Ion Cells | 4 |
| Included Components | Laptop,Power Adapter,User Guide |
| Manufacturer | MSI |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 2 kg 670 g |
19 people are viewing this right now

Extra Deals Available
*T&C Apply

Extra Deals Available
Warranty & Goodies Offer
- 2 Years Warranty
EMI/Finance Offer
- Upto 18 months No Cost Emi on Selected Credit Card and Pre Approved Debit Cards
Bundle Offers
- Get a Backpack @999/-
Freebies
- Get a Free Wireless Mouse of Worth 499/-
Combo Offer
- Get a Keyboard @599/-
Warranty Details
MSI 2 Years On-Site Warranty
Covered in Warranty
Not Covered in Warranty
MSI
MSI is a Taiwanese multinational information technology corporation. It designs, develops and provides computer hardware, related products and services, including laptops, desktops, motherboards, graphics cards, All-in-One PCs, servers, industrial computers, PC peripherals, car infotainment products, etc.
MSI Service Centre
https://in.msi.com/page/service-location-new
Hurry Up! Only Few Left in Stock!
24 - 48hrs
In Stock
1089871
msi
VECTOR GP68HX 13VG-214IN
![MSI VECTOR GP68HX 13VG-214IN [CI7-13700HX 13TH GEN/16GB/1TB SSD/WIN11 HOME/16.0 INCH/8GB-RTX4070 GRAPHICS /2 YEAR(S)/GREY]](http://vishalperipherals.com/cdn/shop/files/msi-vector-gp68-hx-1.webp?v=1745833946&width=1445)
![MSI VECTOR GP68HX 13VG-214IN [CI7-13700HX 13TH GEN/16GB/1TB SSD/WIN11 HOME/16.0 INCH/8GB-RTX4070 GRAPHICS /2 YEAR(S)/GREY]](http://vishalperipherals.com/cdn/shop/files/msi-vector-gp68-hx-1_20e11e45-c298-4eef-95e1-17985ddc5782.webp?v=1745833946&width=1445)
![MSI VECTOR GP68HX 13VG-214IN [CI7-13700HX 13TH GEN/16GB/1TB SSD/WIN11 HOME/16.0 INCH/8GB-RTX4070 GRAPHICS /2 YEAR(S)/GREY]](http://vishalperipherals.com/cdn/shop/files/MSI-Certificate_caff6c58-6f96-48ee-a738-ad2ce46fde0f.jpg?v=1745833946&width=1445)
![MSI VECTOR GP68HX 13VG-214IN [CI7-13700HX 13TH GEN/16GB/1TB SSD/WIN11 HOME/16.0 INCH/8GB-RTX4070 GRAPHICS /2 YEAR(S)/GREY]](http://vishalperipherals.com/cdn/shop/files/msi-vector-gp68-hx-1_18c8fc6b-b49f-413b-97e6-2096d7f3a453.webp?v=1745833946&width=1445)







