Description
Features
- NVIDIA Blackwell Architecture
- 32 GB GDDR7 with ECC
- NVIDIA RTX PRO SYNC Compatible
- 4 x Display Port 2.1
- 10,496 CUDA® Cores
- Max Power Consumption 200 W
Technical details
| Category | Details |
| Architecture | NVIDIA Blackwell Architecture |
| Foundry | TSMC |
| Process Size | 4N NVIDIA Custom Process |
| Transistors | 45.6 Billion |
| Die Size | 378 mm² |
| CUDA Cores | 10,496 |
| Tensor Cores | 328 |
| RT Cores | 82 |
| Category | Details |
| GPU Memory | 32 GB GDDR7 with ECC |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Bandwidth | 896 GB/s |
| Max Power Consumption | 200W |
| Graphics Bus | PCI Express 5.0 x16 |
| Category | Details |
| Display Connectors | 4x DisplayPort 2.1 |
| Form Factor | 4.4” H x 10.5” L, FHFL Dual Slot |
| Product Weight | 1.070 kg |
| Thermal Solution | Blower-style Active Fan |
| Power Connector | 1x PCIe CEM5 16-pin |
| Feature | Details |
| 3D Vision Support | Yes, via 3-pin Mini DIN |
| Frame Lock | Compatible (with NVIDIA RTX PRO Sync) |
| NVENC / NVDEC / JPEG | 2x / 2x / 1x |
| Warranty | 3 Years |
Shipping & Return
Shipping Policy
1. General Information
All orders are processed within 1-3 business days. Orders are not shipped or delivered on weekends or holidays. If we are experiencing a high volume of orders, shipments may be delayed by a few days. Please allow additional days in transit for delivery. If there will be a significant delay in shipment of your order, we will contact you via email or telephone.
2. Shipping Rates & Delivery Estimates
Shipping charges for your order will be calculated and displayed at checkout. Delivery delays can occasionally occur.
- Standard Shipping: 3-5 business days
3. Shipment Confirmation & Order Tracking
You will receive a Shipment Confirmation email once your order has shipped containing your tracking number(s). The tracking number will be active within 24 hours.
4. Damages
Vishal Peripherals is liable for any products damaged or lost during shipping. If you received your order damaged, please take the video of unboxing and share through mail at support1@vishalperipherals.com.
Wishlist
Wishlist is empty.

