| Mounting Type | Floor Standing |
|---|---|
| Model Name | MMS |
| Speaker Type | 2.1 Channel Speakers |
| Special Feature | Bass Boost, Subwoofer, Remote Control, Usb Port |
| Recommended Uses For Product | For Gaming Consoles, For Televisions, For Smartphones or Tablets, For DVD Players, For Music Players |
| Compatible Devices | Mobiles, Tablets, Laptops, Computers, TV |
| Subwoofer Diameter | 6.5 Inches |
| Net Quantity | 1 Count |
| Controller Type | Button |
| Surround Sound Channel Configuration | 2.1 |
| Colour | Black |
| Included Components | Remote |
| Product Dimensions | 28D x 41.5W x 55.8H Centimeters |
| Age Range (Description) | Adult |
| Item Weight | 8.3 Kilograms |
| Impedance | 4 Ohm |
| Is Waterproof | false |
| Warranty Type | Limited |
| Maximum Range | 3E+1 Feet |
| Number of Items | 1 |
| Control Method | Remote |
| Wireless Communication Technology | Bluetooth |
| Power Source | Corded Electric |
| Signal-to-Noise Ratio | 80 dB |
| Tweeter Diameter | 1 Inches |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Number of Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Bluetooth Range | 1E+1 Metres |
| Connectivity Protocol | Bluetooth |
| Number of USB 2 Ports | 2 |
| Specific Uses For Product | Home Entertainment, Multimedia Use |
| Manufacturer | TPV Technology India Private Limited, Flyball |
| Model | MMS8085B/94 |
| Model Year | 2017 |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. |
| Item model number | MMS8085B/94 |
| Special Features | Bass Boost, Subwoofer, Remote Control, Usb Port |
| Speaker amplification type | Active |
| Speaker connectivity | Micro USB |
| Audio Wattage | 80 Watts |
| Wattage | 80 Watts |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | Yes |
| Battery cell composition | Lithium |
| Total USB ports | 1 |
| Includes Rechargeable Battery | No |
| Includes remote | Yes |
| Supports Bluetooth Technology | Yes |
| Manufacturer | TPV Technology India Private Limited |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 8 kg 300 g |
12 people are viewing this right now
Hurry Up! Only Few Left in Stock!
24 - 48hrs
In Stock
MMS8085B/94
philips
MMS8085B/94








