Description
The Playseat® Logitech G Brake Pedal accessory seamlessly links the two left pedals of Logitech G25, G27, G29, and G920 pedal sets. Designed for precision and durability, it enhances pedal responsiveness and offers improved brake control for a more authentic racing experience. Compatible with multiple Logitech models, it ensures consistent performance and a stable setup for advanced sim racing enthusiasts.
Specifications
| Product Name | Playseat® Logitech G brake pedal |
| Type | Pedals |
| Product dimensions LxWxH | 14.5x9x0.2cm / 5.71x3.54x0.08 inches |
| Weight | 0.3 kg |
| Fabric | Stainless steel |
| Package dimensions LxWxH (cm/inches) | 17x11.2x2.1cm / 6,69x44.09x8.27 inches |
| Package weight (kg/lbs) | 0.4kg / 0.88 LBS |
| MPN | R.AC.00166 |
| Item Returns | This item can be returned |
Shipping & Return
Shipping Policy
1. General Information
All orders are processed within 1-3 business days. Orders are not shipped or delivered on weekends or holidays. If we are experiencing a high volume of orders, shipments may be delayed by a few days. Please allow additional days in transit for delivery. If there will be a significant delay in shipment of your order, we will contact you via email or telephone.
2. Shipping Rates & Delivery Estimates
Shipping charges for your order will be calculated and displayed at checkout. Delivery delays can occasionally occur.
- Standard Shipping: 3-5 business days
3. Shipment Confirmation & Order Tracking
You will receive a Shipment Confirmation email once your order has shipped containing your tracking number(s). The tracking number will be active within 24 hours.
4. Damages
Vishal Peripherals is liable for any products damaged or lost during shipping. If you received your order damaged, please take the video of unboxing and share through mail at support1@vishalperipherals.com.
Wishlist
Wishlist is empty.



