Description
NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell Workstation Edition
The NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell Workstation Edition is the most powerful workstation GPU and redefines performance for professionals. With unmatched AI power, tackle the most advanced AI models and demanding creative workflows. Built on the NVIDIA Blackwell architecture and equipped with 96GB of ultra-fast GDDR7 memory, you have unparalleled speed and efficiency at your fingertips.
Features
- NVIDIA Blackwell Architecture
- 96 GB GDDR7 with ECC
- NVIDIA RTX PRO SYNC Compatible
- 4 x Display Port 2.1
- 24,064 CUDA Cores
- Max Power Consumption 600 W
Specifications:
| Architecture | NVIDIA Blackwell Architecture |
| Process Size | 4N NVIDIA Custom Process |
| Die Size | 750 mm2 |
| CUDA Parallel Processing Cores | 24,064 |
| NVIDIA Tensor Cores | 752 |
| NVIDIA RT Cores | 188 |
| Single-Precision Performance | 125 TFLOPS |
| AI Performance | 4000 AI TOPS2 |
| RT Core Performance | 380 TFLOPS |
| GPU Memory | 96 GB GDDR7 with ECC |
| Memory Interface | 512-bit |
| Memory Bandwidth | 1792 GB/s |
| Max Power Consumption | 600W |
| Graphics Bus | PCI Express 5.0 x16 |
| Display Connectors | DP 2.1 (4) |
| Form Factor | 5.4” H x 12” L, XHFL Dual Slot |
| Power Connector | 1x PCIe CEM5 16-pin |
Shipping & Return
Shipping Policy
1. General Information
All orders are processed within 1-3 business days. Orders are not shipped or delivered on weekends or holidays. If we are experiencing a high volume of orders, shipments may be delayed by a few days. Please allow additional days in transit for delivery. If there will be a significant delay in shipment of your order, we will contact you via email or telephone.
2. Shipping Rates & Delivery Estimates
Shipping charges for your order will be calculated and displayed at checkout. Delivery delays can occasionally occur.
- Standard Shipping: 3-5 business days
3. Shipment Confirmation & Order Tracking
You will receive a Shipment Confirmation email once your order has shipped containing your tracking number(s). The tracking number will be active within 24 hours.
4. Damages
Vishal Peripherals is liable for any products damaged or lost during shipping. If you received your order damaged, please take the video of unboxing and share through mail at support1@vishalperipherals.com.
Wishlist
Wishlist is empty.






