Description
Features
- Metal Body
- Supports Max 5kg
- 360° Rotatable
- Anti-slip silicone pads
- Foldable Design
- Multi angle adjustment
- Anti Rust and corrosion free
- For projectors
- Damping shaft
Specifications
| Materials | Carbon steel Body |
| Metal Thickness | 1.5mm |
| Supported weight max | 5 g |
| Angle of inclination | Multiangle |
| Rotation | 360° |
| Product Dimensions (W x D x H) | 20 x 24.5 x 4 cm |
| Package Dimensions (W x D x H) | 25.8 x 5.8 x 21cm |
| Net Weight | 1.05kg |
| Country of Origin | PRC |
| Package Contents | |
| Projector Stand | 1 U |
| Mounting Screw | 1 U |
Shipping & Return
Shipping Policy
1. General Information
All orders are processed within 1-3 business days. Orders are not shipped or delivered on weekends or holidays. If we are experiencing a high volume of orders, shipments may be delayed by a few days. Please allow additional days in transit for delivery. If there will be a significant delay in shipment of your order, we will contact you via email or telephone.
2. Shipping Rates & Delivery Estimates
Shipping charges for your order will be calculated and displayed at checkout. Delivery delays can occasionally occur.
- Standard Shipping: 3-5 business days
3. Shipment Confirmation & Order Tracking
You will receive a Shipment Confirmation email once your order has shipped containing your tracking number(s). The tracking number will be active within 24 hours.
4. Damages
Vishal Peripherals is liable for any products damaged or lost during shipping. If you received your order damaged, please take the video of unboxing and share through mail at support1@vishalperipherals.com.
Wishlist
Wishlist is empty.





