| General | |
| Product Name | ROG Strix G16 G614JU-N4200WS |
| Color | Eclipse Gray |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Microsoft Office | Microsoft 365 Basic (100GB Cloud Storage for 1 Year) + Office Home 2024 (Lifetime) |
| Processor & Memory | |
| Processor | 13th Gen Intel® Core™ i7-13650HX (2.6 GHz, 24MB Cache, up to 4.9 GHz, 14 cores: 6 P-cores and 8 E-cores) |
| Graphics Card | 6GB GDDR6 NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 Laptop GPU (194 AI TOPs) |
| GPU Clock Speed | ROG Boost: 2420MHz at 140W (2370MHz Boost Clock + 50MHz OC, 115W + 25W Dynamic Boost) with MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus |
| Integrated GPU | Intel® UHD Graphics |
| Memory (RAM) | 16GB DDR5-4800 MHz SO-DIMM RAM (Supports Dual-Channel Memory) |
| Expandable Memory | Up to 32GB (2x DDR5 SO-DIMM slots) |
| Storage | 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD (Supports 2x M.2 PCIe slots) |
| Display & Audio Features | |
| Screen Size | 16-inch (40.64 cm) |
| Screen Resolution | FHD+ (1920 x 1200, WUXGA) |
| Panel Type | IPS-Level |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Response Time | 7ms (G2G) |
| Brightness | 250 nits |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Viewing Angles | 170° |
| Color Accuracy | 100% sRGB |
| Adaptive-Sync | G-Sync |
| HDR Support | Dolby Vision HDR |
| Cooling | ROG Intelligent Cooling |
| Speakers | 2-Speaker System with Smart Amplifier Technology |
| Audio Features | AI Noise-Canceling, Dolby Atmos, Hi-Res Certification (for Headphones), Microsoft Cortana Near/Far Field Support, Smart Amp Technology |
| Microphone | Built-in Array Microphone |
| Battery & Power | |
| Battery | 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Fast Charging | 0-50% in 30 minutes |
| Power Adapter | ø6.0, 280W AC Adapter, Output: 20V DC, 14A, 280W, Input: 100~240V AC 50/60Hz Universal |
| Connectivity & Ports | |
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11ax) Triple Band 2×2 |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.3 (Version may change with OS updates) |
| LAN | 10/100/1000 Mbps |
| USB Ports | 1x Thunderbolt™ 4 (DisplayPort™, Data Speed up to 40Gbps), 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C (DisplayPort™ / Power Delivery / G-SYNC, Data Speed up to 10Gbps), 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A (Data Speed up to 10Gbps) |
| HDMI Port | 1x HDMI 2.1 FRL |
| Audio Jack | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Web Camera | 720p HD Camera |
| Security & Additional Features | |
| Security Features | BIOS Administrator Password & User Password Protection, Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Antivirus | McAfee® (1 Year) |
| Weight | 2.50 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 35.4 cm x 26.4 cm x 2.26 ~ 3.04 cm |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard (4-Zone RGB) |
| Touchpad | Yes |
| Aura Sync | Yes |
| Ecolabels & Compliance | ENERGY STAR® |
| Expansion Slots | 2x DDR5 SO-DIMM Slots, 2x M.2 PCIe Slots |