Description
Specifications
| CPU | AMD RYZEN 5 9600X 6 CORES UPTO 5.4 GHZ AM5 PROCESSOR |
| MBD | MSI B650 MAG TOMAHAWK WIFI AMD AM5 MOTHERBOARD |
| Ram | GSKILL TRIDENT Z5 RGB 32GB (2*16GB) DDR5 6000 MHZ CL36 |
| GPU | GRAPHIC CARD 12 GB ZOTAC RTX 5070 TWIN EDGE OC |
| Cooler | MSI MAG CORELIQUID A13 240 AIO CPU LIQUID COOLER BLACK |
| Storage | Western Digital WD Blue SN5100 NVMe 1TB |
| PSU | MSI MAG A850GL PCIE5 850W 80 PLUS GOLD FULLY MODULAR SMPS atx 3.1 |
| Case | COOLER MASTER ELITE 690 WOOD COMPUTER CASE- BLACK |
| Monitor | MSI MAG 27CQ6F 27 INCH 2K WQHD CURVED GAMING MONITOR |
Shipping & Return
Shipping Policy
1. General Information
All orders are processed within 1-3 business days. Orders are not shipped or delivered on weekends or holidays. If we are experiencing a high volume of orders, shipments may be delayed by a few days. Please allow additional days in transit for delivery. If there will be a significant delay in shipment of your order, we will contact you via email or telephone.
2. Shipping Rates & Delivery Estimates
Shipping charges for your order will be calculated and displayed at checkout. Delivery delays can occasionally occur.
- Standard Shipping: 3-5 business days
3. Shipment Confirmation & Order Tracking
You will receive a Shipment Confirmation email once your order has shipped containing your tracking number(s). The tracking number will be active within 24 hours.
4. Damages
Vishal Peripherals is liable for any products damaged or lost during shipping. If you received your order damaged, please take the video of unboxing and share through mail at support1@vishalperipherals.com.
Wishlist
Wishlist is empty.

