10 people are viewing this right now
Hurry Up! Only Few Left in Stock!
24 - 48hrs
In Stock
107480
samsung
LC24RG50FZWXXL
10 people are viewing this right now
Hurry Up! Only Few Left in Stock!
24 - 48hrs
In Stock
107480
samsung
LC24RG50FZWXXL
Specifications
| General | |
| Model Name | LC24RG50FZWXXL |
| Color | Black |
| Display | 60.96 cm (24 inch) LED Display |
| Panel Type | VA Panel |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Screen Resolution Type | Full HD |
| Sales Package | 1 Unit Monitor, Power Cable, HDMI Cable, Warranty Card, User Manual |
| Screen Form Factor | Curved |
| Display Features | |
| Number of Colors | 16.7 m Colors |
| Maximum Refresh Rate | 144 Hz (Analog), 144 Hz (Digital) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Contrast Ratio | 3000:1, 3000:1 (Dynamic) |
| Horizontal Viewing Angle | 178∞ (2D) |
| Vertical Viewing Angle | 178∞ (2D) |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 250 nits (2D) |
| Color Gamut | NTSC, 72% |
| Other Display Features | 178 Degrees Viewing Angle, Response Time 4ms, 16.7M (Max) Color Support |
| Audio Features | |
| Speakers | No |
| Headphone Jack | Yes |
| Inbuilt Speaker | No |
| Power Features | |
| Power Requirement | AC 100 - 240 V |
| Power Consumption | 35 W (Operational) |
| Connectivity | |
| HDMI | Yes, HDMI 1.4 Port |
| Display Port | Yes |
| Operating Requirements | |
| Operating Temperature | 10 - 40∞ C |
| Operating Humidity Range | 10 - 80 % |
| Additional Features | |
| Other Features | Eye Saver Mode, Flicker Free, Free Sync, Windows 10 Certification |
| Dimension | |
| Set Dimension with Stand (WxHxD) | 612.0 x 172.0 x 391.0 mm |
| Weight | |
| Set Weight with Stand | 4.9 kg |
| Accessory | |
| Power Cable Length | 1.5 m |
| HDMI Cable | Yes |
| Warranty | |
| Warranty Summary | 3 Years Warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects Only |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Domestic Warranty | 3 Year |
All orders are processed within 1-3 business days. Orders are not shipped or delivered on weekends or holidays. If we are experiencing a high volume of orders, shipments may be delayed by a few days. Please allow additional days in transit for delivery. If there will be a significant delay in shipment of your order, we will contact you via email or telephone.
Shipping charges for your order will be calculated and displayed at checkout. Delivery delays can occasionally occur.
You will receive a Shipment Confirmation email once your order has shipped containing your tracking number(s). The tracking number will be active within 24 hours.
Vishal Peripherals is liable for any products damaged or lost during shipping. If you received your order damaged, please take the video of unboxing and share through mail at support1@vishalperipherals.com.
Wishlist is empty.