Description
About this item
- UHD resolution: Discover the deeper details with UHD (3840x2160) resolution revealing greater levels of detail with higher pixel density
- 1.07 Billion Colors: With support for a wide color gamut, this monitor delivers stunning accuracy and detail || Featuring HDMI and DP, connecting your peripherals is as straightforward as it gets.
- Display Features: Blazing 60 Hz Refresh Rate | IPS Panel | 350 cd/㎡ Brightness (Typical) | 1000:1 Contrast Ratio | HDR10 | 5 ms(GTG) Response Time | 178° Horizontal and Vertical Viewing Angle | 1.07 Billion Color Support | 99% (Typ) Color Gamut (sRGB Coverage)
- Additional Features: Connect more devices with HDMI and DP | Easy Setup Stand without any tools or screws | TUV-certified Intelligent Eye Care | Flicker Free | Picture-In-Picture | Picture-By-Picture | Image Size | Off Timer Plus | Auto Source Switch+ | Adaptive Picture
- Connectivity: 1 Display Port (version 1.2) | HDCP 2.2 Version (DP) | 1 HDMI Port (version 2) | HDCP 2.2 Version (HDMI) | 1 Headphone Jack || Warranty: 3-Year Warranty on the Product from Manufacturer
Specifications:
| Aspect Ratio | 16:9 |
|---|---|
| Screen Finish Type | Matte |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Display Type | LED |
| Display Technology | 4K UHD |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Image Brightness | 300 |
| Color Gamut | 99 |
| Has Color Screen | Yes |
| Picture Quality Enhancement Technology | Adaptive Picture, HDR10 |
| Screen Size | 27 Inches |
| Item Dimensions D x W x H | 4.2D x 61.3W x 36.8H Centimeters |
| Resolution | 4K UHD 2160p |
| Maximum Display Resolution | 3840 x 2160 Pixels |
| Total HDMI Port | 1 |
| Total Video Out Ports | 2 |
| Network Connectivity Technology | DisplayPort, HDMI |
| Hardware Connectivity | HDMI |
Shipping & Return
Shipping Policy
1. General Information
All orders are processed within 1-3 business days. Orders are not shipped or delivered on weekends or holidays. If we are experiencing a high volume of orders, shipments may be delayed by a few days. Please allow additional days in transit for delivery. If there will be a significant delay in shipment of your order, we will contact you via email or telephone.
2. Shipping Rates & Delivery Estimates
Shipping charges for your order will be calculated and displayed at checkout. Delivery delays can occasionally occur.
- Standard Shipping: 3-5 business days
3. Shipment Confirmation & Order Tracking
You will receive a Shipment Confirmation email once your order has shipped containing your tracking number(s). The tracking number will be active within 24 hours.
4. Damages
Vishal Peripherals is liable for any products damaged or lost during shipping. If you received your order damaged, please take the video of unboxing and share through mail at support1@vishalperipherals.com.
Wishlist
Wishlist is empty.







