Description
About this item
- Samsung Odyssey G7 Series Gaming Monitor 4K (3,840 x 2,160) Resolution
- Aspect Ratio: 16:09 | 178°(H)/178°(V) Viewing Angle | 1 Billion Color Support | 350 cd/㎡ Peak Brightness (Typical) | 1000:1 Contrast Ratio | Refresh Rate: 144 Hz | Response Time: 1 ms
- Key Features: 4K UHD | Fast IPS | 144Hz Refresh Rate & 1ms Response Time | 4K AI upscaling | VESA DisplayHDR 400 | FreeSync Premium | G-Sync Compatible | Game Bar | Dynamic Black Equalizer | Smart TV Apps & AVA Pro | Auto Source Switch+ | CoreSync & CoreLighting+ | Ergonomic Stand: Adjust the monitor height (120.0 ± 5.0 mm) for optimal comfort during extended gaming sessions. Tilt -2.0˚(±2.0˚)~25˚(±2.0˚), Swivel -30.0°(± 3°) ~ 30.0°(± 3°), Pivot -92˚(±2.0˚) ~ 92˚(±2.0˚)
- Additional Features: IPS Display | HDR10+ Gaming | 1 Billion Color Support | Eye Saver Mode | Flicker Free | Image Size | Virtual AIM Point | Core Sync | Game Bar | Auto Source Switch+ | Adaptive Picture | Super Ultrawide GameView | Ale
- a Built-in Voice Assistant | Samsung TV Plus | SmartThings Hub | Multi Device E
Specifications:
| Aspect Ratio | 16:9 |
|---|---|
| Screen Finish Type | Matte |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Display Type | IPS |
| Display Technology | IPS |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Image Brightness | 350 Candela |
| Color Gamut | 99.0 |
| Has Color Screen | Yes |
| Picture Quality Enhancement Technology | FreeSync Premium, HDR10+ Gaming, IPS Panel |
| Screen Size | 27 Inches |
| Item Dimensions D x W x H | 26.4D x 61.3W x 55.3H Centimeters |
| Resolution | 4K UHD 2160p |
| Maximum Display Resolution | 3840 x 2160 Pixels |
| Network Connectivity Technology | Bluetooth, DisplayPort, Ethernet, HDMI, Wi-Fi |
| Hardware Connectivity | DisplayPort, Ethernet, USB |
| Total HDMI Port | 2 |
| Total USB Ports | 2 |
| Total USB 2.0 Ports | 2 |
Shipping & Return
Shipping Policy
1. General Information
All orders are processed within 1-3 business days. Orders are not shipped or delivered on weekends or holidays. If we are experiencing a high volume of orders, shipments may be delayed by a few days. Please allow additional days in transit for delivery. If there will be a significant delay in shipment of your order, we will contact you via email or telephone.
2. Shipping Rates & Delivery Estimates
Shipping charges for your order will be calculated and displayed at checkout. Delivery delays can occasionally occur.
- Standard Shipping: 3-5 business days
3. Shipment Confirmation & Order Tracking
You will receive a Shipment Confirmation email once your order has shipped containing your tracking number(s). The tracking number will be active within 24 hours.
4. Damages
Vishal Peripherals is liable for any products damaged or lost during shipping. If you received your order damaged, please take the video of unboxing and share through mail at support1@vishalperipherals.com.
Wishlist
Wishlist is empty.







