Description
About this item
- Samsung 27 Inch QD-OLED in 4K Gaming Monitor QHD 3,840 x 2,160 Resolution
- Aspect Ratio: 16:09 | 178°(H)/178°(V) Viewing Angle | 1 Billion Color Support | 250 cd/㎡ Brightness (Typical) | 1,000,000:1 Contrast Ratio | Refresh Rate: 240 Hz | Response Time: 0.03ms(GTG)
- QD-OLED in 4K | Glare Free | AMD FreeSync Premium Pro | VESA DisplayHDR TrueBlack 400 | Samsung OLED Safeguard+ ( Dynamic Cooling System, Thermal Modulation System, Logo & Taskbar Detection, Screen Saver) | Slim Metal Design | CoreSync & CoreLighting+ | Eye Saver Mode & Flicker Free | Height Adjustable Stand 120.0 ±5.0, Tilt -2.0º(± 2°) ~ 25.0º(± 2°), Swivel -30.0º(± 3°) ~ 30.0º(± 3°), Pivot -92.0º(± 2°) ~ 92.0º(± 2°) | Wall Mount Compatible
- Additional Features: HDR10+ Gaming | Color Gamut (CIE1976) 99% | Picture-In-Picture | Quantum Dot Color | Image Size | Off Timer Plus | Black Equalizer | Virtual AIM Point | Core Sync | Super Arena Gaming UX | Auto Source Switch+ | Super Ultrawide GameView
- Connectivity options: Display Port, Display Port Version 1.4, HDCP Version (DP) 2.2, 2 HDMI Ports, HDMI 2.1 Version, HDCP 2.2 Version (HDMI), Headphone Jack, 1 USB-B Upstream Port, 2 USB Type-A Downstream Port, USB Type-A Downstream 3.2 Gen1 Version || 3-Year Warranty from Manufacturer
Specifications:
| Aspect Ratio | 16:9 |
|---|---|
| Screen Finish Type | Matte |
| Contrast Ratio | 1000000:1 |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Display Type | OLED |
| Display Technology | 4K, Glare Free, OLED |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Image Brightness | 250 Candela |
| Color Gamut | 99.00 |
| Has Color Screen | Yes |
| Picture Quality Enhancement Technology | HDR10+ Gaming, OLED Glare Free, VESA DisplayHDR True Black 400 |
| Screen Size | 27 Inches |
| Item Dimensions D x W x H | 26.4D x 61.2W x 55.4H Centimeters |
| Resolution | 4K UHD 2160p |
| Maximum Display Resolution | 3840 x 2160 Pixels |
| Total HDMI Port | 2 |
| Total USB Ports | 3 |
| Total Video Out Ports | 3 |
| Total USB 3.0 Ports | 2 |
Shipping & Return
Shipping Policy
1. General Information
All orders are processed within 1-3 business days. Orders are not shipped or delivered on weekends or holidays. If we are experiencing a high volume of orders, shipments may be delayed by a few days. Please allow additional days in transit for delivery. If there will be a significant delay in shipment of your order, we will contact you via email or telephone.
2. Shipping Rates & Delivery Estimates
Shipping charges for your order will be calculated and displayed at checkout. Delivery delays can occasionally occur.
- Standard Shipping: 3-5 business days
3. Shipment Confirmation & Order Tracking
You will receive a Shipment Confirmation email once your order has shipped containing your tracking number(s). The tracking number will be active within 24 hours.
4. Damages
Vishal Peripherals is liable for any products damaged or lost during shipping. If you received your order damaged, please take the video of unboxing and share through mail at support1@vishalperipherals.com.
Wishlist
Wishlist is empty.








