Description
About this item
- Samsung Vision AI M8 Series Smart Monitor 4K (3,840 x 2,160) Resolution
- Aspect Ratio: 16:09 | 178°(H)/178°(V) Viewing Angle | 1 Billion Color Support | 400 cd/㎡ Peak Brightness (Typical) | 3000:1 Contrast Ratio | Refresh Rate: 60 Hz | Response Time: 4 ms
- Key Features: Smart TV experience with AI | 4K AI Upscaling | AI Picture Optimizer | Knox Security | Smart TV Apps | Active Voice Amplifier Pro | SmartThings | Workspace | Multi Control | AirPlay | SlimFit Camera | Multiple Ports | Ergonomic Stand: Adjust the monitor height (120.0 ± 5.0 mm) for optimal comfort during extended gaming sessions. Tilt -2.0˚(±2.0˚)~15˚(±2.0˚), Pivot -92˚(±2.0˚) ~ 92˚(±2.0˚)
- Additional Features: Certified (HDR10+) | 1 Billion Color Support | Eye Saver Mode | Flicker Free | Image Size | Virtual AIM Point | Game Bar | Auto Source Switch+ | Adaptive Picture | Super Ultrawide GameView | Alexa Built-in Voice Assistant | Samsung TV Plus | Universal Guide | Multi Device Experience (Mobile to Screen, Screen initiate mirroring, Sound Mirroring, Wireless On, Tap View) | Multi View | 10 W built-in speaker | Comes with SlimFit Camera | Adaptive Sound Pro
- Connectivity: Wireless Display | Wi-Fi 5 | 1 Display Port (Version 1.4) | HDCP Version (DP) 2.2 | Bluetooth 5.2 | Built-in Camera (12MP, Mic) | 1 HDMI Port | HDMI Version 2.1 | HDCP Version (HDMI) 2.2 | 1 USB-C Port | USB-C Charging Power 90W | HDCP Version (USB-C) 2.2 | 2 USB-A Downstream Ports (Version 2.0) || Warranty: 3 Year Warranty on Product from Manufacturer
Specifications:
| Aspect Ratio | 16:9 |
|---|---|
| Screen Finish Type | Matte |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Display Type | uhd |
| Display Technology | LED |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Image Brightness | 400 Candela |
| Color Gamut | 99.0 |
| Has Color Screen | Yes |
| Picture Quality Enhancement Technology | Certified (HDR10+) |
| Screen Size | 32 Inches |
| Item Dimensions D x W x H | 20D x 71.3W x 61.6H Centimeters |
| Resolution | 4K UHD 2160p |
| Maximum Display Resolution | 3840 x 2160 Pixels |
| Network Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB Type C, Wi-Fi |
| Total HDMI Port | 1 |
| Total USB Ports | 2 |
| Total Video Out Ports | 2 |
| Total USB 2.0 Ports | 2 |
Shipping & Return
Shipping Policy
1. General Information
All orders are processed within 1-3 business days. Orders are not shipped or delivered on weekends or holidays. If we are experiencing a high volume of orders, shipments may be delayed by a few days. Please allow additional days in transit for delivery. If there will be a significant delay in shipment of your order, we will contact you via email or telephone.
2. Shipping Rates & Delivery Estimates
Shipping charges for your order will be calculated and displayed at checkout. Delivery delays can occasionally occur.
- Standard Shipping: 3-5 business days
3. Shipment Confirmation & Order Tracking
You will receive a Shipment Confirmation email once your order has shipped containing your tracking number(s). The tracking number will be active within 24 hours.
4. Damages
Vishal Peripherals is liable for any products damaged or lost during shipping. If you received your order damaged, please take the video of unboxing and share through mail at support1@vishalperipherals.com.
Wishlist
Wishlist is empty.







