14 people are viewing this right now
Hurry Up! Only Few Left in Stock!
24 - 48hrs
In Stock
105731
samsung
LS32AM500NWXXL
14 people are viewing this right now
Hurry Up! Only Few Left in Stock!
24 - 48hrs
In Stock
105731
samsung
LS32AM500NWXXL
Features
Specifications
Aspect Ratio | 16:09 |
Brightness (Typical) | 250 cd/? |
Contrast Ratio Statie | 3,000:1(Typ.) |
Resolution | 1,920 x 1,080 |
Response Time | 8(GTG) ms |
Viewing Angle (H/V) | 178∞(H)/178∞(V) |
Display | |
Screen Size (Class) | 32 |
| Flat / Curved | Flat |
| Active Display Size (HxV) (mm) | 698.4 x 392.85mm |
| Screen Curvature | N/A |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Panel Type | VA |
| Brightness (Typical) | 250 cd/? |
| Peak Brightness (Typical) | N/A |
| Brightness (Min) | 200 cd/? |
| Contrast Ratio Static | 3,000:1(Typ.) |
| Dynamic Contrast Ratio | N/A |
| HDR(High Dynamic Range) | HDR10 |
| HDR10+ | N/A |
| Resolution | 1,920 x 1,080 |
| Response Time | 8(GTG) ms |
| Viewing Angle (H/V) | 178∞(H)/178∞(V) |
| Colour Support | Max 16.7M |
| Color Gamut (NTSC 1976) | N/A |
| Color Gamut (DCI Coverage) | N/A |
| sRGB Coverage | N/A |
| Adobe RGB Coverage | N/A |
| Refresh Rate | Max 60Hz |
General Feature | |
Samsung MagicRotation Auto | N/A |
| Eco Saving Plus | N/A |
| Eco Motion Sensor | N/A |
| Eco Light Sensor | N/A |
| 0.00 W Off mode | N/A |
| Eye Saver Mode | Yes |
| Flicker Free | Yes |
| Picture-In-Picture | N/A |
| Picture-By-Picture | N/A |
| Active Crystal Color | N/A |
| Quantum Dot Color | N/A |
| Game Mode | Yes |
| Image Size | N/A |
| USB Super Charging | N/A |
| Daisy Chain | N/A |
| Windows CertificationWindows 10 | Windows 10 |
| FreeSync | N/A |
| G-Sync | N/A |
| Off Timer Plus | N/A |
| Smartphone Wireless Charging | N/A |
| Screen Size Optimizer | N/A |
| Black Equalizer | N/A |
| Low Input Lag Mode | N/A |
| Refresh Rate Optimizor | N/A |
| Custom Key | N/A |
| Super Arena Gaming UX | N/A |
| HDMI-CEC | Yes |
| Auto Source Switch | N/A |
| Auto Source Switch | Yes |
| Adaptive Picture | Yes |
| USB-C Power Boost | N/A |
| Ultrawide Game View | Yes |
Smart Service | |
Smart Type | Smart |
| Operating System | Tizenô |
| Bixby | US English, UK English, India English, Korean, French, German, Italian, Spanish, Brazil Portugese (features vary by language) |
| TV Plus | N/A |
| Universal Guide | N/A |
| SmartThings App Support | yes |
| SmartThings | N/A |
| Mobile to Screen - Mirroring, DLNA | Yes |
| Tap View | yes |
| Remote Access | yes |
| Sound Mirroring | Yes |
| ConnectShareô (USB 2.0) | Yes |
Interface | |
Wireless Display | No |
| D-Sub | No |
| DVI | No |
| Dual Link DVI | No |
| Display Port | No |
| Display Port Version | No |
| Display Port Out | No |
| Display Port Out Version | No |
| Mini-Display Port | No |
| HDMI2 | EA |
| HDMI Version | VA |
| Audio In | No |
| Headphone | No |
| USB Hub | 2 |
| USB Hub Version | N/A |
| USB-C | No |
| USB-C Charging Power | No |
| Thunderbolt 3 | N/A |
| Thunderbolt 3 Charging Power (Port 1) | No |
| Thunderbolt 3 Charging Power (Port 2) | No |
| Ethernet (LAN) | N/A |
| Wireless LAN Built-in | Yes (WiFi5) |
| Bluetooth | Yes (BT4.2) |
Audio | |
Speaker | Yes |
Operation Conditions | |
Temperature | 10~40 ? |
| Humidity | 10~80(non-condensing) |
Calibration | |
Factory Tunning | N/A |
| Built in Calibration Engine | N/A |
| LUT(Look-up Table) Bit Depth | N/A |
| Gray Balance | N/A |
| Uniformity Correction | N/A |
| Color Mode | N/A |
| CMS(Color Management Software) | N/A |
| Factory Calibration Report | N/A |
Design | |
Colour | BLACK |
| Stand Type | SIMPLE |
| HAS(Height Adjustable Stand) | N/A |
| Tilt-2.0 | ?-2.0∞~+2.0∞?~+22.0∞?±2.0∞? |
| Swivel | N/A |
| Pivot | N/A |
| Wall Mount | 100 x 100 |
Eco | |
ENERGY STAR | N/A |
| Energy Efficiency Class | N/A |
| Recycled Plastic | N/A |
Power | |
Power Supply | AC 100~240V |
| Power Consumption (Max) | 60W |
| Power Consumption (Typ) | N/A |
| Power Consumption (DPMS) | 0.5W |
| Power Consumption (Off Mode) | 0.5W |
| Power Consumption (Yearly) | N/A |
| Type | Internal Power |
Dimension | |
Set Dimension with Stand (WxHxD) | 716.1 x 517.0 x 193.5 mm |
| Set Dimension without Stand (WxHxD) | )716.1 x 424.5 x 41.8 mm |
| Package Dimension (WxHxD) | 842.0 x 133.0 x 487.0 mm |
Weight | |
Set Weight with Stand | 6.2 kg |
| Set Weight without Stand | 5.0 kg |
| Package Weight | 7.9 kg |
Accessory | |
Power Cable Length | 1.5 m |
| D-Sub Cable | N/A |
| DVI Cable | N/A |
| HDMI Cable | YES |
| HDMI to DVI Cable | N/A |
| DP Cable | N/A |
| USB Type-C Cable | N/A |
| Thunderbolt 3 Cable | N/A |
| Mini-Display Gender | NO |
| Install CD | N/A |
| Audio Cable | N/A |
| USB 2.0 Cable | N/A |
| USB 3.0 Cable | N/A |
| Remote Controller | YES |
Disclaimer | |
Disclaimer | N/A |
All orders are processed within 1-3 business days. Orders are not shipped or delivered on weekends or holidays. If we are experiencing a high volume of orders, shipments may be delayed by a few days. Please allow additional days in transit for delivery. If there will be a significant delay in shipment of your order, we will contact you via email or telephone.
Shipping charges for your order will be calculated and displayed at checkout. Delivery delays can occasionally occur.
You will receive a Shipment Confirmation email once your order has shipped containing your tracking number(s). The tracking number will be active within 24 hours.
Vishal Peripherals is liable for any products damaged or lost during shipping. If you received your order damaged, please take the video of unboxing and share through mail at support1@vishalperipherals.com.
Wishlist is empty.