Description
About this item
- Samsung 27 Inch Odyssey 3D Flat IPS Display Gaming Monitor 4K 3,840 x 2,160 Resolution
- Aspect Ratio: 16:9 | 178°(H)/178°(V) Viewing Angle | 1 Billion Color Support | 350 cd/㎡ Brightness (Typical) | 1000:1 Contrast Ratio | Refresh Rate: 165 Hz | Response Time: 1ms(GTG)
- Glasses-free 3D Experience | AI 3D Video Conversion | Odyssey 3D Hub | Built-in dual speakers with Spatial Audio | Edge Lighting | G-Sync Compatible | AMD FreeSync Premium | Picture-In-Picture | Auto Source Switch+ | Eye Saver Mode & Flicker Free | Height Adjustable Stand 120.0 ±5.0, Tilt -3.0º(± 3°) ~ 15.0º(± 3°), Pivot -92.0º(± 2°) ~ +92.0º(± 2°) | Wall Mount Compatible
- Additional Features: HDR10+ Gaming | Color Gamut (sRGB Coverage) 99% | Image Size | Off Timer Plus | Black Equalizer | Virtual AIM Point | Color Gamut (sRGB Coverage)
- Connectivity options: Display Port, Display Port Version 1.4, HDCP Version (DP) 2.2, 2 HDMI Ports, HDMI 2.1 Version, HDCP 2.2 Version (HDMI), 2 USB Port, USB Hub Version 3.1 Gen1 | 1 USB-B Upstream Port || 3-Year Warranty from Manufacturer
Specifications:
| Aspect Ratio | 16:9 |
|---|---|
| Screen Finish Type | Matte |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Display Type | ips |
| Display Technology | 3D gaming experience, 4K UHD, IPS, IPS Display |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Image Brightness | 350 Candela |
| Color Gamut | 99.0 |
| Has Color Screen | Yes |
| Picture Quality Enhancement Technology | 4K UHD, HDR10+ Gaming, IPS Display Panel |
| Screen Size | 27 Inches |
| Item Dimensions D x W x H | 20.3D x 61.4W x 54.2H Centimeters |
| Resolution | 4K UHD 2160p |
| Maximum Display Resolution | 3840 x 2160 Pixels |
| Network Connectivity Technology | DisplayPort, HDMI, USB Type A, USB Type B |
| Total HDMI Port | 2 |
| Total USB Ports | 3 |
Shipping & Return
Shipping Policy
1. General Information
All orders are processed within 1-3 business days. Orders are not shipped or delivered on weekends or holidays. If we are experiencing a high volume of orders, shipments may be delayed by a few days. Please allow additional days in transit for delivery. If there will be a significant delay in shipment of your order, we will contact you via email or telephone.
2. Shipping Rates & Delivery Estimates
Shipping charges for your order will be calculated and displayed at checkout. Delivery delays can occasionally occur.
- Standard Shipping: 3-5 business days
3. Shipment Confirmation & Order Tracking
You will receive a Shipment Confirmation email once your order has shipped containing your tracking number(s). The tracking number will be active within 24 hours.
4. Damages
Vishal Peripherals is liable for any products damaged or lost during shipping. If you received your order damaged, please take the video of unboxing and share through mail at support1@vishalperipherals.com.
Wishlist
Wishlist is empty.









