20 people are viewing this right now
Hurry Up! Only Few Left in Stock!
24 - 48hrs
In Stock
4H020-04-40G
sapphire
20 people are viewing this right now
Hurry Up! Only Few Left in Stock!
24 - 48hrs
In Stock
4H020-04-40G
sapphire
The SAPPHIRE Barebone EDGE AI 350 is a compact and powerful solution equipped with a pre-installed AMD Ryzen AI 7 350 processor. This barebone system provides an excellent foundation for users seeking a flexible and customizable platform to integrate their own components such as RAM and storage. With an active cooling system and an Ultra Small Form Factor (USFF) chassis, the EDGE AI 350 is ideal for applications where space is limited, without compromising on performance. Support for DDR5 RAM and multiple M.2 slots allows for future-proof expansion and customization to meet individual needs. This barebone system is particularly suited for developers requiring a robust hardware base for AI applications or other compute-intensive tasks.
Specifications:
| Number of processor cores | 8 -Core |
| Memory type | DDR5-RAM |
| Internal connection options | M.2 (3x) |
| USB ports | USB-A, USB-C |
| Network connections | RJ45 (1x) |
| Video connections | HDMI (2x) |
| Processor type | AMD Ryzen AI 7 350 |
| Clock frequency | 2 GHz |
| Number of processors | 1x |
| Number of processor cores | 8 -Core |
| Number of threads | 16 |
| Socket | FP8 |
| Max. turbo clock rate | 5 GHz |
| Max. TDP | 28 W |
| Processor properties | Onboard processor |
| Memory type | DDR5-RAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory Slots available | 2 |
| Max. RAM | 96 GB |
| USB ports | USB-A, USB-C |
| Exact USB ports | USB-A 2.0 (1x), USB-C 4 (2x) |
| Network connections | RJ45 (1x) |
| Max. port speed | 2500 Mbit/s |
| Network features | Wake on LAN |
| Connectivity | HDMI, LAN, USB |
| Video connections | HDMI (2x) |
| Power | 120 W |
All orders are processed within 1-3 business days. Orders are not shipped or delivered on weekends or holidays. If we are experiencing a high volume of orders, shipments may be delayed by a few days. Please allow additional days in transit for delivery. If there will be a significant delay in shipment of your order, we will contact you via email or telephone.
Shipping charges for your order will be calculated and displayed at checkout. Delivery delays can occasionally occur.
You will receive a Shipment Confirmation email once your order has shipped containing your tracking number(s). The tracking number will be active within 24 hours.
Vishal Peripherals is liable for any products damaged or lost during shipping. If you received your order damaged, please take the video of unboxing and share through mail at support1@vishalperipherals.com.
Wishlist is empty.