10 people are viewing this right now
Hurry Up! Only Few Left in Stock!
24 - 48hrs
In Stock
4H020-02-40G
sapphire
10 people are viewing this right now
Hurry Up! Only Few Left in Stock!
24 - 48hrs
In Stock
4H020-02-40G
sapphire
The SAPPHIRE Barebone EDGE AI 370 is a compact and powerful solution for users seeking a flexible foundation for their individual computing needs. Equipped with a pre-installed AMD Ryzen AI 9 HX 370 processor, this barebone system delivers excellent performance for demanding applications. The Ultra Small Form Factor (USFF) case allows for space-saving integration in various environments, while the active cooling ensures efficient heat dissipation. The EDGE AI 370 supports up to 96 GB of DDR5 RAM and provides space for up to three M.2 SSDs, ensuring high storage capacity and fast data transfer rates. This barebone system is ideal for developers, creatives, and tech enthusiasts who need a customized solution to realize their projects.
Specifications:
| Number of processor cores | 12 -Core |
| Memory type | DDR5-RAM |
| Internal connection options | M.2 (3x) |
| USB ports | USB-A, USB-C |
| Network connections | RJ45 (1x) |
| Video connections | HDMI (2x) |
| Processor type | AMD Ryzen AI 9 HX 370 |
| Clock frequency | 2 GHz |
| Number of processor cores | 12 -Core |
| Number of threads | 24 |
| Socket | FP8 |
| Max. turbo clock rate | 5.10 GHz |
| Max. TDP | 28 W |
| Processor properties | Onboard processor |
| Memory type | DDR5-RAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Max. memory slots | 2 |
| Max. RAM | 96 GB |
| USB ports | USB-A, USB-C |
| Exact USB ports | USB-A 2.0 (1x) |
| Connectivity | Bluetooth |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Weight | 644 g |
| Width | 117 mm |
| Length | 111 mm |
| Height | 30 mm |
All orders are processed within 1-3 business days. Orders are not shipped or delivered on weekends or holidays. If we are experiencing a high volume of orders, shipments may be delayed by a few days. Please allow additional days in transit for delivery. If there will be a significant delay in shipment of your order, we will contact you via email or telephone.
Shipping charges for your order will be calculated and displayed at checkout. Delivery delays can occasionally occur.
You will receive a Shipment Confirmation email once your order has shipped containing your tracking number(s). The tracking number will be active within 24 hours.
Vishal Peripherals is liable for any products damaged or lost during shipping. If you received your order damaged, please take the video of unboxing and share through mail at support1@vishalperipherals.com.
Wishlist is empty.