24 people are viewing this right now
Hurry Up! Only Few Left in Stock!
24 - 48hrs
In Stock
TF9D416G3200HC16FDC01
teamgroup
TF9D416G3200HC16FDC01
24 people are viewing this right now
Hurry Up! Only Few Left in Stock!
24 - 48hrs
In Stock
TF9D416G3200HC16FDC01
teamgroup
TF9D416G3200HC16FDC01
Features:
Certified memory by TUF Gaming Alliance
TEAMGROUP T-FORCE once again joins forces with motherboard leader ASUS and releases the T-FORCE DELTA TUF Gaming RGB overclocking memory which is certified and strictly tested by TUF Gaming Alliance. The appearance is designed with TUF Gaming Alliance’s unique military camouflage pattern. T-FORCE DELTA TUF Gaming RGB overclocking memory is definitely your best and bravest comrade!
TUF Gaming design elements
With creativity and ingenuity, TEAMGROUP design team adds TUF Gaming’s elements on the heat spreader of the ASUS co-branded memory. With design concept of the ultra-wide-angle force flowing lighting, the T-FORCE DELTA TUF Gaming RGB overclocking memory is perfectly created, offering a never-seen-before visual experience to gamers.
Asymmetrical, minimalist design
The appearance of T-FORCE DELTA TUF Gaming RGB overclocking memory is designed using integrated geometric line to create a simple and sleek heat spreader that presents a new stereoscopic art style which is the perfect combination of arts and crafts. The embossed lines on the surface not only increase the heat dissipation area and also effectively enhance cooling of the gaming memory module, so the quality of the operation can be finely stabilized.
Selected high quality IC chips
With strict testing standard, TEAMGROUP insists on using high quality IC chips which offers excellent quality, optimal performance, stability and compatibility. It provides gamers the ultimate sensation of overclocking and an RGB overclocking memory module with high stability.
Specifications:
| Model | TF9D416G3200HC16FDC01 |
| Series | DELTA TUF Gaming Alliance RGB |
| Memory Type | DDR4 |
| Capacity | 16GB (8GBx2) |
| Tested Speed | 3200MHz |
| Tested Latency | 16-20-20-40 |
| Tested Voltage | 1.35 V |
| Heat Spreader | Aluminum heat spreader |
| Module Type | DDR4 288 pin Non-ECC Unbuffered DIMM |
| LED | RGB |
| Color | Black |
| Dimension | 49(H) x 147(L) x 7(W)mm |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Note | ***Features, Price and Specifications are subject to change without notice. |
All orders are processed within 1-3 business days. Orders are not shipped or delivered on weekends or holidays. If we are experiencing a high volume of orders, shipments may be delayed by a few days. Please allow additional days in transit for delivery. If there will be a significant delay in shipment of your order, we will contact you via email or telephone.
Shipping charges for your order will be calculated and displayed at checkout. Delivery delays can occasionally occur.
You will receive a Shipment Confirmation email once your order has shipped containing your tracking number(s). The tracking number will be active within 24 hours.
Vishal Peripherals is liable for any products damaged or lost during shipping. If you received your order damaged, please take the video of unboxing and share through mail at support1@vishalperipherals.com.
Wishlist is empty.