21 people are viewing this right now
Hurry Up! Only Few Left in Stock!
24 - 48hrs
In Stock
1090101
thermaltake
CA-1Y4-00S6WN-00
21 people are viewing this right now
Hurry Up! Only Few Left in Stock!
24 - 48hrs
In Stock
1090101
thermaltake
CA-1Y4-00S6WN-00
| P/N | CA-1Y4-00S6WN-00 |
|---|---|
| Series | The Tower |
| CASE TYPE | Micro Tower |
| Dimension (H x W x D) | 551 x 342 x 281 mm (22.5 x 14 x 11.5 inch) |
| NET WEIGHT | 8.3 kg / 18.3 lbs. |
| PANEL | 3mm Tempered Glass x 3 |
| Colour / Material | White / SPCC |
| Warranty | 1 Year |
| COOLING SYSTEM | Top(exhaust): 140 x 140 x 25 mm CT140 fan (1500rpm, 30.5 dBA) x 2 |
| Drive Bays | 3 x 3.5” or 3 x 2.5” |
| EXPANSION SLOTS | 4 |
| MOTHERBOARDS | 6.7” x 6.7” (Mini ITX), 9.6” x 9.6” (Micro ATX) |
| I/O Port | USB 3.2 (Gen 2) Type-C x 1, USB 3.0 x 2, HD Audio x 1 |
| PSU | Standard PS2 PSU (optional) |
| FAN SUPPORT | Top: 2 x 120mm, 1 x 120mm 2 x 140mm, 1 x 140mm Right Side: 3 x 120mm, 2 x 120mm, 1 x 120mm 3 x 140mm, 2 x 140mm, 1 x 140mm Rear: 2 x 120mm, 1 x 120mm 2 x 140mm, 1 x 140mm Power Cover: 1 x 120mm 1 x 140mm |
| RADIATOR SUPPORT | Right Side(AIO): 1 x 360mm, 1 x 240mm, 1 x 120mm 1 x 420mm, 1 x 280mm, 1 x 140mm |
| CLEARANCE | CPU cooler height limitation: 210mm VGA length limitation: 280mm(With power cover) 400mm(Without power cover) PSU length limitation: 220mm |
All orders are processed within 1-3 business days. Orders are not shipped or delivered on weekends or holidays. If we are experiencing a high volume of orders, shipments may be delayed by a few days. Please allow additional days in transit for delivery. If there will be a significant delay in shipment of your order, we will contact you via email or telephone.
Shipping charges for your order will be calculated and displayed at checkout. Delivery delays can occasionally occur.
You will receive a Shipment Confirmation email once your order has shipped containing your tracking number(s). The tracking number will be active within 24 hours.
Vishal Peripherals is liable for any products damaged or lost during shipping. If you received your order damaged, please take the video of unboxing and share through mail at support1@vishalperipherals.com.
Wishlist is empty.