22 people are viewing this right now
Hurry Up! Only Few Left in Stock!
24 - 48hrs
In Stock
1093383
thermaltake
PS-TPD-0850FNFAGx-N
22 people are viewing this right now
Hurry Up! Only Few Left in Stock!
24 - 48hrs
In Stock
1093383
thermaltake
PS-TPD-0850FNFAGx-N
| Specification | Details |
|---|---|
| P/N | PS-TPD-0850FNFAGx-N |
| Watts | 850W |
| Model | TTP-0850AH2FLG |
| Max. Output Capacity | 850W |
| Color | White |
| Dimension (W / H / D) | 150mm (W) x 86mm (H) x 140mm (D) |
| PFC (Power Factor Correction) | Active PFC |
| Power Good Signal | 100 - 150 msec |
| Hold Up Time | > 17 msec |
| Input Frequency Range | 50Hz / 60Hz |
| Input Voltage | 100 - 240Vac |
| Operating Temperature | 5°C to 45°C |
| Operating Humidity | 20% to 85%, non-condensing |
| Storage Temperature | -40°C to 55°C |
| Storage Humidity | 10% to 95%, non-condensing |
| Cooling System | 12cm FDB Fan |
| Efficiency | Meet 80 PLUS Gold at 115Vac input |
| MTBF | 100,000 hrs minimum |
| Safety Approval | CE / LVD / UKCA / FCC / ICES / TUV / CB / cTUVus / BSMI / CCC / EAC |
| PCI-E 6+2 Pin | 4 |
| PCIe 12+4 Pin | 1 (450W) |
| Input Current | 15A - 8A |
All orders are processed within 1-3 business days. Orders are not shipped or delivered on weekends or holidays. If we are experiencing a high volume of orders, shipments may be delayed by a few days. Please allow additional days in transit for delivery. If there will be a significant delay in shipment of your order, we will contact you via email or telephone.
Shipping charges for your order will be calculated and displayed at checkout. Delivery delays can occasionally occur.
You will receive a Shipment Confirmation email once your order has shipped containing your tracking number(s). The tracking number will be active within 24 hours.
Vishal Peripherals is liable for any products damaged or lost during shipping. If you received your order damaged, please take the video of unboxing and share through mail at support1@vishalperipherals.com.
Wishlist is empty.