15 people are viewing this right now
Hurry Up! Only Few Left in Stock!
24 - 48hrs
In Stock
1096380
verbatim
Vi550S3/49353
15 people are viewing this right now
Hurry Up! Only Few Left in Stock!
24 - 48hrs
In Stock
1096380
verbatim
Vi550S3/49353
Overview :
Verbatim 2.5″ SATA III 7mm solid state drives can revitalise the performance of your system. Using the latest 3D NAND technology they offer the perfect way to upgrade from either hard drive or an older SSD. The Vi550 has a superior controller for increased reliability, larger capacities and faster read/write speeds.
Expand the lifetime of your laptop or PC
Breathe new life into an older system by replacing a tired hard drive or a legacy 2D NAND SSD with a Vi550 S3 SSD. The Vi550 offers read speeds of up to 550MB/s, up to 20 times faster than a standard hard drive. Recommended for professional installation.
Enhance performance
High speed 3D NAND flash chips combined with the latest generation controller will improve the response times of your system. From faster start up, shut down and loading times to smooth multi-tasking, you will benefit from increased productivity.
Tough and Durable
Verbatim SSDs have no moving parts of delicate components so unlike hard drives they are resistant to bumps and shocks.
Cool and efficient
As Verbatim SSDs are quieter and generate less heat than hard drives, your laptop will run for longer on a single charge.
Specification:
| Form factor | 2.5” 7mm |
| Host Interface | SATA Revision 3.2. SATA 1.5 Gbps, 3 Gbps and 6 Gbps interface |
| Operating Temperature | 0°C to 70°C |
| Non-Operating Temperature | -40°C to 85°C |
| Humidity | RH 90% under 40°C (operational) |
| Shock | 1500G, duration 0.5ms Half Sine Pulse |
| Vibration | 20Hz~80Hz/1.52mm frequency/diplacement. 80Hz~2000Hz/20G frequency/acceleration, X,Y,Z axis 60 minutes orientation |
| Dimensions | 7mm x 69.9mm x 100.5mm |
| Weight | 45g |
| Read Speeds | up to 520MB/s* |
| Write Speeds | up to 500MB/s* |
| Active Read Power Consumption | 1690mW |
| Active Write Power Consumption | 2475mW |
| Idle Power Consumption | 385mW |
All orders are processed within 1-3 business days. Orders are not shipped or delivered on weekends or holidays. If we are experiencing a high volume of orders, shipments may be delayed by a few days. Please allow additional days in transit for delivery. If there will be a significant delay in shipment of your order, we will contact you via email or telephone.
Shipping charges for your order will be calculated and displayed at checkout. Delivery delays can occasionally occur.
You will receive a Shipment Confirmation email once your order has shipped containing your tracking number(s). The tracking number will be active within 24 hours.
Vishal Peripherals is liable for any products damaged or lost during shipping. If you received your order damaged, please take the video of unboxing and share through mail at support1@vishalperipherals.com.
Wishlist is empty.